פתיחת תיקים

ברשויות המס

אם אתם רוצים להקים עסק אתם חייבים לדווח קודם לרשויות ולהירשם שם כדי להתחיל את ניהול ספרי החשבונות שלכם ולקבל את ההרשאה לכך. מומלץ מאוד לעשות זאת נכון ולא להסתבך בדיווחים ובהגדרת העסק שלכם ולכן כדאי להיעזר באיש מקצוע כמו רואה חשבון שגם ידריך אתכם, ייעץ לכם וילווה אתכם בשלבים הראשונים כיצד לנהל את העסק נכון ומה עליכם לעשות כדי לנהוג כחוק.

אצל מי חייבים לפתוח תיק כעסק חדש?

המדינה מחייבת כל עסק לנהל תיק בשלוש רשויות מס ולשלם להן מסים בכפוף להגדרה של העסק. אם אינכם רוצים להסתבך ברישום ובהגשת המסמכים אפילו אונליין מומלץ לפנות לרואה חשבון שיכול לעשות זאת וגם להדריך אתכם מה עוד נחוץ לכם במהלך השנה כדי לנהל את הספרים שלכם ואת המגעים עם הרשויות.

  • רשות מס ערך מוסף – מחייבת לגבול מכל לקוח או נותן שירות מע"מ ולהעביר אותו מדי תקופה לקופת המדינה. עוסק מורשה או חברה מחויבים בתשלום מע"מ. עוסק פטור אינו מחויב בכך וזה נקבע על פי גובה ההכנסות הצפויות לו, בסביבות מאה אלף שקלים בשנה, או לפי משלח ידו. יש מקצועות שמחויבים להיות עוסק מורשה בכל גובה הכנסה.
  • רשות מס הכנסה – הרשות שמשותפת לכולם בגביית מס הכנסה ומחייבת הגשת דו"ח שנתי על גובה ההכנסות וההוצאות. זוהי הרשות שהכי חשוב להיות איתה בקשר וכאשר יש בעיות שונות או צורך בבירורים והסדרת עניינים בירוקרטיים שונים מוטב לעשות זאת באמצעות נציג אם אינכם מבינים בהנהלת חשבונות בעצמכם ואינם יכולים לדבר עם האדם הנכון. חשוב לעשות זאת במדויק משום שכל עיכוב בהגשת דו"ח או הימנעות מדיווח על כל שקל שנכנס אליכם עלול לגרום לבדיקת העסק לעומק וגילוי אי סדרים בו.
  • המוסד לביטוח לאומי הוא המוסד שמבטח את כל האזרחים לאל הבדל במעמדם, אבל גובה מסים ממבוטחיו לפי גובה ההכנסות שלו. אם יש לכם עובדים תהיו חייבים להקפיד לשלם עבורם דמי ביטוח לאומי בזמן ובסכום הנכון כדי לא לעכב את הזכויות שלהם.

ייצוג מקצועי

כשהכל מתנהל כשורה בעסק קל יותר לנהל חשבונות אפילו לבד בעסק קטן, אבל ככל שהעסק גדול יותר מומלץ להעביר את הייצוג שלכם ברשויות לידי מי שיכול לטפל בכך כשאתם טרודים בעבודה עצמה. כשיש בעיות או עניינים שונים שיש לסדר ולתקן בדיווחים, רצוי שיעשה זאת רק מי שמתמחה בכך, יודע עם מי לדבר ואילו מסמכים נחוצים להגשה. זה חוסך הרבה יותר כסף מאשר לעשות זאת לבד ולטעות ולשלם קנסות.